Top Bar

Spring Sports

Coaches

Sport Position Name E-mail
Baseball Head Coach Mike Francese [email protected]
Baseball Assistant Coach Mike Siksay [email protected]
Baseball Assistant Coach Shawn Sailer [email protected]irfieldschools.org
Baseball Assistant Coach Bob Maffei [email protected]
Baseball Assistant Coach Tommy Howell [email protected]
Baseball Assistant Coach Mat Lena [email protected]
Golf, Boys Head Coach Gary Bock [email protected]
Golf, Boys Assistant Coach Frank Sahagian [email protected]
Golf, Girls Head Coach Lindsay Waak [email protected]
Golf, Girls Assistant Coach Phil Simpson [email protected]
Lacrosse, Boys Head Coach Steve Swett [email protected]
Lacrosse, Boys Assistant Coach Robert Kinsley [email protected]
Lacrosse, Boys Assistant Coach Devin Brault [email protected]
Lacrosse, Girls Head Coach Kimberly Sheehan [email protected]
Lacrosse, Girls Assistant Coach Erin Anne Sweeney [email protected]ools.org
Lacrosse, Girls Assistant Coach Maribeth Allison [email protected]
Lacrosse, Girls Assistant Coach Summer Segalas [email protected]
Sailing Head Coach Chris Oburchay [email protected]
Sailing Assistant Coach Ben Quincy [email protected]
Softball Head Coach Lou Bunosso [email protected]
Softball Assistant Coach Anna Newberg [email protected]
Softball Assistant Coach Janaya Young [email protected]
Tennis, Boys Head Coach Andrew Jorgensen [email protected]
Tennis, Boys Assistant Coach James Schaper [email protected]
Tennis, Girls Head Coach John Reisert [email protected]
Tennis, Girls Assistant Coach Mike Grasso [email protected]
Track, Boys Head Coach Dave Nulf [email protected]rg
Track, Boys Assistant Coach Vin Camera [email protected]
Track, Girls Head Coach Kelly Renna [email protected]
Track, Girls Assistant Coach Justin Tomczyk [email protected]
Volleyball, Boys Head Coach Ryan Mintzer-Woodcock

[email protected]

Volleyball, Boys Assistant Coach Jon Mercado [email protected]

Game Schedules

Team Meetings/Tryout Schedule

PLAN A - All Fields Open

Team

Location

Saturday 3/16

Sunday 3/17

Baseball

Kiwanis

9th graders 8-10:30

9th graders 12-2

10th  11-1:30

10th  2-4

11th & 12th 2-6

11th & 12th 4-6

Boys Lacrosse

FLHS Turf

9-12

5-7:15

Girls Lacrosse

FLHS Turf

12-2 & 3-5

12-2 & 3-5

Softball

Sturges

1-4

Tentatively 1-3:30

   

Boys Tennis

Tomlinson Courts

12-2

OFF

Girls Tennis

FLHS Courts

Group 1 (TBA) 10-12:30 Group 2 (TBA) 12:30-3

Rain Date Group 1 (TBA) 12-2 Group 2 (TBA) 2:30-4:30

Boys & Girls Track

FLHS Track

12-2

OFF

Boys Volleyball

Main Gym

10-12:30 2-4 6-8

1-3:30 6-8

   

Monday 3/18

Tuesday 3/19

Boys Golf

Smith Richardson

3-6

3-6

Girls Golf

Smith Richardson

3-6

3-6

   

Wed 3/13

Friday 3/15

Sailing

PYC

 3-6     3/11 -Swim Test and Rigging

3-6  

PLAN B - Grass Fields Closed, Turf Open

Team

Location

Saturday 3/16

Sunday 3/17

Baseball

FLHS Turf and Aux Gym

6-11

12-3

 

Boys Lacrosse

FLHS Turf

11-2

6-8:15

Girls Lacrosse

Tomlinson Turf

12-2 & 3-5

12-2 & 3-5

Softball

FLHS Turf and Aux Gym

2-5

3-6

 

Boys Tennis

Tomlinson Courts

12-2

OFF

Girls Tennis

FLHS Courts

9 & 10 graders 10-12:30 11 & 12 graders 12:30-3

  Rain Date 9 & 10 graders 12-2 11 & 12 graders 2:30-4:30

Boys & Girls Track

Track

9-11

OFF

Boys Volleyball

Main Gym

10-12:30 2-4 6-8

1-3:30 6-8

   

Monday 3/18

Tuesday 3/19

Boys Golf

Cafeteria

2:30-3:30

2:30-3:30

Girls Golf

Cafeteria

2:30-3:30

2:30-3:30

   

Wednesday 3/13

Friday 3/15

Sailing

PYC

3-6     3/11 -Swim Test and Rigging

3-6

PLAN C - Grass and Turf Fields Closed

 

Location

Saturday 3/16

Sunday 3/17

Baseball

Main Gym and Aux Gym

6-9am

12-2

 

Boys Lacrosse

Main  Gym and Aux Gym

11-2

2-4

Girls Lacrosse

Main Gym and Aux Gym

2-5

4-6

Softball

Main Gym and Aux Gym

5-7 Main 5-8 Aux

6-8

 

Boys Tennis

Tomlinson Courts

12-2

OFF

Girls Tennis

FLHS Courts

9 & 10 graders 10-12:30 11 & 12 graders 12:30-3

Rain Date 9 & 10 graders 12-2 11 & 12 graders 2:30-4:30

Boys & Girls Track

Main Gym and Aux Gym

9-11

OFF

Boys Volleyball

Main Gym and Aux Gym

7-10 Main 8-10 Aux

8-10

   

Monday 3/18

Tuesday 3/19

Boys Golf

Cafeteria

2:30-3:30

2:30-3:30

Girls Golf

Cafeteria

2:30-3:30

2:30-3:30

   

Wednesday 3/15

Friday 3/17

Sailing

PYC

3-6     3/11 -Swim Test and Rigging

3-6